Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić aktywnie wakacje, miło spędzić czas i oddychać świeżym powietrzem, koniecznie wybierz się w góry. Wspaniałe tereny, wiele ciekawych miejsc do zwiedzania i cudowne tereny to tylko jedne z powodów, dla których naprawdę warto zwiedzić południe Polski.

Pasma górskie w Polsce rozciągają się przez wiele kilometrów. Ich obszar jest ogromny. Do najwyższych szczytów można zaliczyć Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Świnicę, Kozi Wierch, Miedziane, Starorobociański Wierch, Krzesanice, Smreczyński Wierch, Wołowiec, Tomanowy Wierch Polski, Łopate, Goryczkową Czubę, Giewont, Kominiarski Wierch, Babią Górę, a także, Bobrowiec, Śnieżkę, Małą Babią Górę, Wielki Szyszak, Furkaskę i Łysanki. Wysokość tych szczytów sięga od 1445 m. n.p. m, do nawet 2438 m. n.p. m. Choć nie wszystkie spośród tych szczytów są dostępne dla przeciętnego turysty, to bez wątpienia możemy znaleźć wiele bezpiecznych szlaków, po których z przyjemnością można chodzić, zwiedzać i cieszyć się wspaniałymi widokami.

Kto może wybrać się w góry?

Absolutnie każdy. Nasze polskie góry są wyjątkowe i posiadają wiele ciekawych miejsc. Znajdziemy tutaj szlaki trudniejsze i te zupełnie proste. W wiele miejsc prowadzi droga asfaltowa, więc nawet osoby niepełnosprawne, poruszające się na co dzień na wózku inwalidzkim są w stanie bez większych problemów zwiedzać rejony górskie. Możemy tutaj znaleźć również ciekawe szlaki górskie, które będą bezpieczne dla rodzin z mniejszymi dziećmi. Wprawieni w pieszych wycieczkach turyści mogą zdecydować się na nieco dłuższe i bardziej strome trasy. Trudne szlaki, skomplikowane podejścia i ekstremalne tereny są dostępne przede wszystkim dla doświadczonych osób, które dobrze wiedzą, jak poruszać się w górach. W okresie letnim niższe partie górskie nie są pokryte śniegiem, natomiast wysokie mogą być śliskie, oblodzone i pełne śniegu. Zimą musimy szykować się na trudniejsze warunki. Nie powinniśmy się wybierać na pieszą górską wycieczkę bez odpowiedniego sprzętu, obuwia i ciepłego ubrania.

Dlaczego warto spędzić urlop w górach?

Góry mają nam naprawdę wiele do zaoferowania. Mnóstwo atrakcji, z których możemy korzystać cały rok, cudowne miasta i miejscowości położone w tych terenach, wspaniałe restauracje z lokalnymi przysmakami i wiele, wiele więcej. Tutaj każdy może znaleźć formę wypoczynku idealną dla siebie. Warto także zaznaczyć, że w górach panuje wspaniały klimat, powietrze jest czyste i wywiera drogocenny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli dodatkowo połączymy oddychanie świeżym powietrzem z aktywnością fizyczna, choćby opartą o zwykły spacer w terenach niższych lub wyższych gór, z pewnością wyświadczymy swojemu zdrowiu przysługę. Podczas spacerów po górach możemy nacieszyć się wspaniałą roślinnością, dużą różnorodnością zwierząt, a także wspaniałymi terenami, górskimi potokami, wodospadami, czy nietypowym krajobrazem, jaki stworzyła dla nas natura. Są to absolutnie niepowtarzalne i niezapomniane tereny, które warto podziwiać przy każdej okazji. Górskie strumyki i źródełka mogą uraczyć nas czystą i świeżą wodą, zaś powietrze, jakie znajdziemy w górach jest czyste i bogate w tlen.

Jak wybrać idealną trasę górską dla siebie?

Przede wszystkim, każdy z nas powinien ocenić realnie swoje możliwości. Ważna jest tutaj kondycja, stan zdrowia i to, jak jesteśmy doświadczeni w pieszych wycieczkach. Do wyboru mamy wiele gór, na które prowadzą wyciągi. Później możemy albo ponownie zjechać kolejką, albo zdecydować się zejść z góry na piechotę. Możemy także wybrać ciekawą trasę na niewysoki szczyt, gdzie prowadzić będzie wygodne podejście, a cała droga będzie w pełni bezpieczna. Jest to doskonały wybór także dla rodzin z dziećmi, które bez trudu poradzą sobie z wygodnym podejście i zejściem, nie wyrządzając sobie przy tym krzywdy. Warto zabierać dzieci na takie wycieczki, aby również one mogły miło i aktywnie spędzić czas, nacieszyć się wspaniałymi widokami i oddychać świeżym powietrzem. Bez wątpienia da im to wiele radości i pozwoli spożytkować nadmiar energii, której u dzieci nie brakuje.

Co z wyższymi górami i stromymi podejściami?

W wysokie partie gór, w szczególności zimą, nie powinniśmy się zapuszczać bez odpowiedniego przygotowania. Tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiedni sprzęt do wspinaczki górskiej, ciepłe ubrania, i pełen ekwipunek możemy myśleć o tym, by wybrać się na taką drogę. Nie można zapomnieć także o tym, by nie wychodzić w wysokie góry samotnie. Zawsze powinien nam towarzyszyć ktoś doświadczony, a przed wyprawą koniecznie poinformujmy odpowiednie osoby o swoich planach, wybranej trasie i znajdźmy sposób, aby kontaktować się z innymi nawet, gdy będziemy wysoko w górach. Jest to najbezpieczniejszym sposobem na to, by miło spędzić czas, oddać się ciekawemu zajęciu, a także bezpiecznie i zdrowo powrócić do domu.

O czym pamiętać, gdy chcemy wyjść w góry?

Decydując się na wycieczkę w góry musimy pamiętać przede wszystkim o zdrowym rozsądku. Choć wydaje się to być bardzo kuszące, nie możemy pozwolić sobie na wyjście w wysokie góry bez odpowiedniego przygotowania. Zawsze musimy zabrać ze sobą jedzenie i wodę, nawet jeśli planujemy krótką wyprawę. Warto także mieć jakieś pieniądze, bo gdy natkniemy się na schronisko możemy skorzystać z okazji i zjeść ciepły posiłek, wypić herbatę czy nawet skorzystać z noclegu. Nawet kiedy nie planujemy długiej wyprawy, powinniśmy poinformować o swoich planach bliskie osoby, które nie idą z nami. Należy podać planowaną trasę wycieczki i czas, w jakim zamierzamy wrócić. Pamiętajmy też naładować telefon i być cały czas w kontakcie z bliskimi. Zawsze starajmy się zachować zdrowy rozsądek i nie przeceniać swoich możliwości.