Wycieczka do Londynu. Co warto wiedzieć?

Odkąd tanie linie lotnicze mają w ofercie loty do Londynu za kilkadziesiąt złotych, a czasem na nawet za kilkanaście złotych, mnóstwo Polaków decyduje się na zwiedzanie stolicy Anglii nawet w formie weekendowego wypadu. Londyn jest jednak dosyć drogim miastem, a żeby koszty pobytu nie przerosły naszych możliwości, warto pomyśleć o jak najtańszych noclegach. To najlepszy sposób na zredukowanie wydatków.Wynajęcie domu przez portale w stylu AirBnB jest najtańszą możliwością, kiedy koszty wynajmu rozkładają się na kilka osób. Jeżeli już przekonamy się do takiej formy noclegu, to niezależnie od tego, czy jesteśmy w większej grupie czy nie, tani nocleg oznacza poszukiwania na terenie południowego Londynu. W tamtym rejonie zarówno hotele, a już tym bardziej mieszkania znalezione na AirBnB są znacznie tańsze. Należy również pamiętać, że AirBnB to platforma za pośrednictwem, której można znaleźć zarówno ogromny dom, przeciętnej wielkości mieszkanie, jak i kawalerkę, która może stać się naszym domem na czas pobytu w danym kraju. Każda z tych opcji i tak będzie bardziej opłacalna niż jakikolwiek hotel w Londynie.

Poruszanie się po Londynie

Autobusy National Express kursują po całej Wielkiej Brytanii i stanowią najwygodniejszą formę wydostania się z Luton i Stansted. Bilet można kupić przez internet lub zaryzykować i nabyć go na miejscu u kierowcy. Jest to jednak mniej komfortowa opcja, ponieważ na obu lotniskach zazwyczaj ciągną się niemiłosierne kolejki do autokarów National Express. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy chce się wydostać z lotniska i szybko udać w swoją stronę. Jeśli jednak zależy nam na sprawnej podróży, to zdecydujmy się na kupienie biletów przez Internet. Autobusy przyjeżdżają pod terminal co kilkanaście minut i można nimi dotrzeć do różnych stref Londynu, w tym na stację Victoria, która znajduje się w ścisłym centrum. Biorąc pod uwagę fakt, że Londyn nie jest tanim miastem dla turystów z Europy Środkowej i Wschodniej, pocieszająca jest wiadomość, że sporo atrakcji można zobaczyć lub odwiedzić zupełnie za darmo. To ogromna zaleta tego miasta. National Gallery przy słynnym Trafalgar Square, gdzie znajdują się słynne prace Gustava Klimta, Pabla Picassa czy Vincenta van Gogha, można odwiedzić codziennie bezpłatnie, a trzeba przyznać, że galeria jest powierzchniowo niezwykle dużym budynkiem i z pewnością jeden dzień nie wystarczy na zobaczenie wszystkich dzieł sztuki. Wśród wycieczek, które nic nie kosztują warto również wymienić okolice parlamentu, Buckingham Palace, katedrę świętego Pawła, słynne mosty (Millienium Brudge, Tower Bridge, London Bridge) czy Picadilly Circus.

Chiny w samym środku Londynu

W londyńskim Chinatown odnajdziemy namiastkę wszystkich krajów azjatyckich. Od restauracji chińskich przez japońskie sushi bary, aż po wietnamskie i koreańskie knajpy. Cała dzielnica ozdobiona jest mnóstwem lampionów, rzeźb przedstawiających smoki i motywów chińskich, dlatego najpiękniej wygląda późnym wieczorem, kiedy po zmroku kolorowe światła zalewają zatłoczone ulice. Dodatkową atrakcją nocnego Chinatown są uliczne występy artystów i azjatycka muzyka. Można tu również kupić napary z imbiru, jaśminowe i zielone herbaty czy ozdoby do domu. Warto tutaj przyjść i przekonać się o specyfice i magii tego miejsca. Można powiedzieć, że przejście przez zdobioną na wzór chiński bramę, oznacza wejście w zupełnie inny i nieznany dotąd świat. W Chinatown znajdują się sklepy prowadzone wyłącznie przez Azjatów, a wobec tego poza zupełnie normalnymi z naszej perspektywy produktami, znajdą się tutaj artykuły spożywcze, które trzeba będzie nam „wytłumaczyć”. Całe miejsce przesiąknięte jest niezwykłymi zapachami i aromatami, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w Londynie. Z całą pewnością warto się tam wybrać na spacer, nie omijając monopolowych sklepów, w których można dostać ciekawe azjatyckie napoje i przekąski.

Jaki środek transportu jest najlepszy?

Karta Oyster to przedpłacona karta, z której można korzystać, jeżdżąc metrem lub autobusem. Kartę tę zasila się odpowiednią kwotą i jest ona jednym z najpopularniejszych rozwiązań wśród turystów, odwiedzających atrakcje rozsiane po całym mieście. W metrze można również używać zwykłej karty płatniczej. Przyłożenie jej do bramki podczas wchodzenia na stację oraz na ostatniej stacji powoduje, że z rachunku pobierana jest kwota za konkretny przejazd. Można korzystać zarówno z konta polskiego, jak i walutowego, które uprzednio zostało podłączone do naszej karty płatniczej. Płacenie własną kartą płatniczą, która jest podłączona do naszego konta walutowego jest super ekonomiczną opcją. Po pierwsze, nie tracimy czasu na stanie w kolejce do biletomatu, a po drugie – płacąc za przejazd własną kartą płatniczą, płacimy mniej niż za zakup pojedynczego biletu w biletomacie. Warto wobec tego stworzyć sobie konto walutowe, bo dzięki temu cieszymy się swobodą i mniejszymi kosztami. W Londynie można spotkać mnóstwo policjantów dbających o porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, jednak żaden z nich nie wystawi mandatu za przejście na czerwonym świetle lub w niedozwolonym miejscu. Często dochodzi do sytuacji, że ruszają równocześnie autobus piętrowy ze sznurem samochodów za sobą oraz tłum turystów zmierzający na drugą stronę ulicy. Trzeba pamiętać, że zasady ruchu drogowego nie są w Londynie aż tak restrykcyjne i być ostrożnym. Wprawdzie, nie jest to harmider, którego nie da się opanować, ale będąc pierwszy raz w Londynie można doznać szoku, że właśnie tak wygląda sytuacja na drodze. Chociaż jeżdżą dosyć brawurowo, to trzeba wspomnieć, że kierowcy piętrowych autobusów, to jedni z najlepszych kierowców w Londynie. Trasy, które często składają się z nierównych i niezwykle wąskich uliczek sprawiają, że trzeba nie lada umiejętności, aby opanować tak duży pojazd.