Ustroń większości osób kojarzy się tylko z sanatorium. Owszem to wspaniałe uzdrowisko, ale też idealne miejsce na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Miasto to jest idealne dla rodzin z dziećmi oraz osób chcących trochę zwolnić.
Odwiedź Leśny Park Niespodzianek
Miejsce to powstało w 2002 roku i jego powierzchnia wynosi 15 hektarów. Stworzono tutaj ponad 3. 5 kilometra różnorodnych tras spacerowych.
Podziwiać tu możemy starodrzew bukowy porastający południowy stok Równicy. Leśny Park Rozrywek odgrywa rolę rekreacyjną, ale również jest mocno nastawiony na edukację turystów.
Park może być bardzo interesujący dla studentów zootechniki, weterynarii i kierunków leśnych. Ideą tego miejsca jest umożliwienie turystom obcowania z żyjącą swoim ustalonym rytmem przyrodą poprzez bezpośredni kontakt z żywymi zwierzętami poprzez karmienie, głaskanie oraz podziwianie obecnych tu osobników. Występują tutaj m. in. jelenie, żubry, muflony, daniele. Największymi atrakcjami Leśnego Parku Rozrywek są: sowiarnia, stacja ptaków drapieżnych. Za poprawne działanie owych obiektów odpowiadają wspaniale wykwalifikowani sokolnicy.
Dodatkowym atutem parku jest możliwość obcowania z bliska z jastrzębiami, orłami i myszołowami. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest obserwacja tresowanego ptaka odlatującego z rękawic sokolnika, przelatującego nad głowami zebranych i wracającego szybko na polecenie swojego opiekuna.
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc w Parku Rozrywek Leśnych jest Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W miejscu tym możemy podziwiać trofea łowieckie, a także mnogość eksponatów związanych z tematyką leśną. Całe zwiedzanie odbywa się przy akompaniamencie leśnych odgłosów. W centrum możliwe jest również obejrzenie filmu o tematyce łowieckiej.
Po trudach zwiedzania warto udać się do specjalnie wyznaczonego miejsca na odpoczynek, w którym obecny jest również punkt gastronomiczny, w którym można zaopatrzyć się w ciepłe dania.
W parku nie zapomniano również o najmłodszych. Na miejscu do ich dyspozycji oddany jest plac zabaw, ruchoma aleja z ekspozycją oraz wspaniałe miejsca widokowe.
Skosztuj wody w Pijalni Wód w Parku Zdrojowym
Budynek Pijalni Wód jest nowoczesną perełką tutejszej architektury. Źródło Zygmunt znajduje się pod przeszkloną piramidą. Woda, której możemy tu skosztować, należy do wód miękkich. Jej pH jest lekko kwaśne. Wynosi 6, 6. Tutejsza woda jest świetnym źródłem wodorowęglanów i wapnia.
Nieopodal pijalni mieści się piękna fontanna, z której wydobywa się prawdziwa solanka. Właściwości tego płynu są bardzo cenne dla zdrowia. Pomagają m. in. przy schorzeniach układu oddechowego, alergiach, chorobach reumatycznych.
Korzystanie z zalet pijalni jest w pełni bezpłatne.
Pomódl się w Kościele Jezusa Króla Wszechświata
Pierwotnie w miejscu, w którym dzisiaj jest obecny kościół stała drewniana kapliczka, która odpowiadała głównie na potrzeby przybywających tu turystów i kuracjuszy. Została ona wybudowana w 1992 roku pomiędzy okolicznymi drzewami i jarami. W 1995 roku postanowiono uczynić tu ośrodek duszpasterski. Zapotrzebowanie lokalnej społeczności wzrastało coraz bardziej i pojawiła się konieczność budowy większego kościoła. W tym celu parafianie postanowili udać się na pielgrzymkę do ówczesnego papieża Jana Pawła II. Człowiek ten udzielił im pasterskiego błogosławieństwa, a także poświęcił tablicę pamiątkową, na której była podana lokalizacja kamienia węgielnego.
Parafianie zostali wyróżnieni przez papieża poprzez podarowanie im kamienia węgielnego z grobu św. Piotra.
Budowa kościoła, a także prace malarskie i wykończeniowe postępowały bardzo szybko. Sprowadzono z Norwegii organy piszczałkowe.
Na szczególną uwagę zasługuje dużych rozmiarów figura Chrystusa Króla Wszechświata, galeria aniołów na balustradzie chóru, ołtarz tysiąca róż poświęcony Maryji, rąbek rajskiego ogrodu obecny na suficie oraz wiele innych wspaniałych dekoracji i malowideł.
Pójdź do Muzeum
Muzeum Ustrońskie jest obecne na obszarze dawnej huty Klemens. Od 2009 roku jest wpisane do Szlaku Zabytków Techniki. Obecne są tutaj liczne eksponaty nawiązujące do historii miasta, a także dotyczące tradycji przemysłowych.
Budynek powstał w 1800 roku i jego forma została zachowana przez wieki. To jeden z najstarszych murowanych budowli na terenie dzisiejszego Ustronia. W dawnych czasach odgrywał rolę siedziby dyrekcji huty Klemens i był nieco mniej imponujący niż w dzisiejszych czasach. W 1844 roku dobudowano dwa duże pomieszczenia od strony zachodniej, a także wzbogacono budynek o dodatkowe piętro.
Miejsce to rozpoczęło działalność muzealniczą w 1986 roku.
Na wystawach możemy podziwiać, co ciekawsze aspekty z historii Ustronia. Wiele eksponatów obecnych w muzeum nawiązuje również do historii uzdrowiskowej miasta. Szczególnie warto zapoznać się z dokładnie wyjaśnioną, a bardzo popularną niegdyś tutaj zasadą działania kąpieli żużlowych i borowinowych. Na ekspozycjach podziwiać możemy także wyposażenie ustrońskich pierwotnych łazienek.
Jednymi z cenniejszych eksponatów obecnych w muzeum są zabytkowe herby Albrechta Kazimierza oraz Komory Cieszyńskiej.
Warto także zapoznać się z wystawą poświęconą przemysłowej historii miasta Ustroń. Obejrzymy tu przedmioty związane z kuźnictwem, odlewnictwem i hutnictwem. Szczególnie ciekawe są odkuwki od samochodów Fiat i Polonez, a także fotografie i dokumenty pochodzące z zakładów metalurgicznych z XIX i XX wieku.
Za najcenniejszą ekspozycję muzeum uznaje się wystawę etnograficzną.
Oglądać tu możemy piękne stroje ludowe pochodzące z Ustronia. Podziwiać można tutaj wspaniałe hafty i koronki pochodzące z XIX wieku. Na wystawach można obejrzeć piękną, wykwintną igłową koronkę, cieniutką haftkę klockową, a nawet haft Richelieu. W budynku tym jest również największa na Śląsku Cieszyńskim i jedna z największych w Polsce kolekcja ręcznie zdobionej bielizny.
Warto skierować swoje kroki także do przyległego do muzeum skansenu rolniczo-przemysłowego. Zobaczymy tu dawne sprzęty rolnicze, zachowane krzyże cmentarne pochodzące z XIX wieku, powstałe w hucie Elżbieta. Podziwiać możemy także młoty sprężynowe. Interesujące również jest zwiedzanie rekonstrukcji kuźni wiejskiej. W miejscu tym często odbywają się różnorodne pokazy m. in sztuki kowalskiej. Na miejscu obecna jest także poddana renowacji lokomotywa wraz z wagonem kolejki wąskotorowej pochodząca z Cegielni w Nierodzimiu.