Pokochasz lub znienawidzisz. Urok Neapolu

Bezpieczne podróżowanie po Neapolu

Loty bezpośrednie z Polski na południe Włoch, a właściwie do Neapolu nie należą do najdroższych, chociaż warto celować w terminy poza sezonem. Oczywiście, zarówno ze względu na ceny biletów oraz znośną temperaturę, która umożliwi nam komfortowe zwiedzanie, bez narażania się na udary słoneczne. Neapol to niezwykłe miejsce na mapie Włoch, choć wielokrotnie można spotkać się z opiniami, że należy w pewnym sensie do najmniej urokliwych regionów tego państwa. Faktem jest, że na samym początku może nas przytłoczyć wszechobecność walających się śmieci, rozgardiasz i ogólny chaos tego miasta. Jeżeli jednak przebrniemy przez to pierwsze wrażenie, zaczniemy z pewnością dostrzegać szereg zalet i niezwykłych walorów tego miasta położonego w południowej części Włoch. Od czego zacząć podróż po Neapolu i dlaczego warto się tam wybrać?

Kolebka włoskiej mafii. Czy należy się obawiać?

Neapol to miasto usytuowane u podnóża Wezuwiusza, który stanowi integralny element krajobrazu miasta. Jest również miastem, które w świecie zasłynęło z nieco mniej przyjemnych sytuacji związanych z nieprzerwaną działalnością włoskiej mafii Camorry, która już od lat decyduje właściwie o wszystkich aspektach w sektorze gospodarczym, trzymając rękę na pulsie, zbierając haracze od każdego przedsiębiorcy i będąc koszmarem dla wielu przeciwników takiego stanu rzeczy. Wielu turystów nachodzą obawy z tego tytułu, chociaż trzeba przyznać, że zupełnie niesłusznie. Członkowie mafii jak mało kto są świadomi tego, że turystyka w państwie musi rozkwitać, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będą w stanie dobrze prosperować. Turyści wobec tego są honorowymi gośćmi, których nie może spotkać żadna nieprzyjemność. Jeszcze kilka lat temu na neapolitańskich uliczkach dochodziło do krwawych porachunków między konkretnymi klanami, które walczyły o wpływy. Jednak nawet w takich sytuacjach „pilnowano”, aby porachunki dotyczyły jedynie osób ściśle związanych z mafią, nie dopuszczając do tego, aby cokolwiek stało się turystom. Można wobec tego odetchnąć z ulgą i spokojnie zaplanować własną podróż. Od kilku lat w Neapolu rządzi burmistrz, który zdecydował się na czynną walkę z członkami mafii, dlatego nie powinna nas dziwić obecność karabinierów, którzy przechadzają się wzdłuż ulic lub stacjonują na głównych i najbardziej zatłoczonych ulicach. Ciekawostką są fajerwerki, które potrafią zaskoczyć o każdej porze dnia i nocy. Sztuczne ognie to wieloletnia tradycja, która polega na celebrowaniu w ten sposób udanej dostawy narkotyków do kraju. Ze względu na położeniu nad zatoką neapolitańską, Neapol jest wręcz idealnym miejscem przerzutowym, a członkowie mafii nie omieszkali z takich dogodności zrezygnować. Ciekawostką jest, że nie ma w Neapolu ani jednego przedsiębiorcy, który nie współpracuje z mafią. Współpraca to być może zbyt mocne słowo, ale mafia działa w Neapolu po trosze jak polski ZUS. Niezależnie od poglądów, należy płacić – w przeciwnym wypadku będziemy spisani na straty. Przybywając na lotnisko w Neapolu należy od razu udać się na postój taksówek, które jeżdżą regularnie i w zasadzie nie sposób nie załapać się na kurs. Taksówkarz, nawet jeśli nie mówi po angielsku, to z pewnością dowiezie nas do celu. To bardzo ważne, ponieważ lotnisko neapolitańskie nie należy do miejsc bezpiecznych dla turystów. To tutaj dochodzi do masowych kradzieży, chociaż zdarzały się również próby udaremnienia wysiłków rabusiów – często w formie bójek lub pobić. Młodzi złodzieje czatują na turystów i często gromadzą się w grupkach, które minimalizują nasze szanse na wyjście z sytuacji bez szwanku. Wobec tego, po wylądowaniu dobrze jest opuścić lotnisko jak najszybciej się da.

Jaki środek transportu jest najlepszy?

Niektórzy turyści decydują się na wypożyczenia auta, chociaż sytuacja uległa zmianie, kiedy na jaw wyszedł dosyć nieprzyjemny proceder obowiązujący w regionie. Okazało się bowiem, że niektóre wypożyczalnie współpracują ściśle z kamorystami, którzy posiadają dodatkowy zestaw kluczy do samochodu i pod nieobecność turystów wykradają z auta wszelkie drogocenne przedmioty, nie pozostawiając najmniejszych śladów włamania. Wypożyczenie auta nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem, nawet dla wybornego kierowcy. Neapol to siatka wąskich uliczek, na których często mieści się z ledwością jedno auta, a do trzeba dodać szaleńczą jazdę Włochów, którzy niezbyt przejmują się jakimikolwiek przepisami. Kiedy dodamy do tego wszechobecność skuterów lawirujących między innymi pojazdami, to z pewnością odechce nam się jeżdżenia autem po neapolitańskich ulicach. Codziennym widokiem w Neapolu są zaparkowane wzdłuż ulicy auta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie znajdziemy ani jednego bez jakiejkolwiek szkody. Wgniecenia, pęknięcia, brak zderzaka, folia zamiast szyby…Takie widoki to absolutna norma, a po takiej podróży każdy polski parking wygląda jak ekskluzywny salon z samochodami. Po Neapolu najlepiej przemieszczać się komunikacją miejską. Bilety na pociąg nie są drogie, a to jedyna rozsądna droga, aby zobaczyć Pompeje czy Herkulanum. Warto jednak pamiętać, że zatłoczony pociąg czy autobus to idealne miejsce zarobku kieszonkowca. Drobne kradzieże są w Neapolu normą i należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu prywatnych rzeczy. Wiele osób rozdziela gotówkę, chowając ją w różnych miejscach, żeby jedna kradzież nie pozbawiła ich wszystkiego. Trzeba również zadbać o nasze dokumenty. Lepiej stracić część gotówki niż portfel, w którym znajduje się nasz dowód lub paszport. Turyści zauroczeni pięknymi widokami często stają się ofiarami drobnych złodziejaszków przemieszczających się po Neapolu na skuterach. Lepiej nie wybierać się na spacer z delikatną torebką, którą łatwo można przechwycić, jadąc na skuterze. Idealnym rozwiązaniem mogą być nerki, które przylegają do ciała i można je spokojnie zasłonić jakąś częścią odzieży.