Bieszczady to magiczna kraina. Piękne góry, opisywane w piosenkach Starego Dobrego Małżeństwa oraz w wierszach Edwarda Stachury. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów, ale jednocześnie nie jest tak zadeptane jak dużo popularniejsze Tatry. To zapewne za sprawą położenia geograficznego, bo urokiem Bieszczady niczym w Tatrach nie ustępują. Kraina ta jest pełna różnorodności. Podczas spacerów po górach możemy nawet spotkać niedźwiedzia.

Zacznij od Muzeum Historii Bieszczad

Historia Bieszczad jest niezwykle bogata i interesująca, dlatego zainteresowane nią osoby powinny udać się do muzeum położonego w Czarnej Górze, nieopodal Ustrzyk. Właścicielami zbiorów są LeAnn i Rafał Dudka. Muzeum jest prywatne i zostało wpisane do rejestr muzeów prowadzonego przez Departament Dziedzictwa Kulturowego.
Po muzeum oprowadzają jego właściciele, opowiadając w niezwykle interesujący i wyczerpujący sposób o zgromadzonych eksponatach. Celem, który przyświecał Państwu Dudka jest ochronienie przedmiotów o wartości historycznej, a przede wszystkim misja edukacyjna. Widać, że dla nich muzeum jest pasją i wkładają w jego rozwój całe serce.
Powierzchnia muzeum jest skromna, ale niech to nikogo nie zmyli. W środku obecna jest ogromna ilość eksponatów. Naliczono ich ponad 2000.
Muzeum jest podzielone na części tematyczne. Spotkamy tu rzeczy pochodzące z czasów I i II wojny światowej, butelki, nieśmiertelniki, guziki, a także przedmioty codziennego użytku, m. in. narzędzia rolnicze, kowalskie oraz wiele, wiele innych.
W muzeum zobaczyć również można pochodzące z PRLu zbiory tablic, ale także cerkiewne krzyże, monstrancje, topory i bagnety.
Na miejscu jest też muzealny sklepik, w którym nabyć można czasopisma, mapy, bieszczadzką literaturę, a także lokalne przetwory

Zwiedź młyn

Kolejnym miejscem, do którego warto się udać jest Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach. Do zwiedzenia jest tutaj ustrzycki młyn, który powstał w 1925 roku. Jego rolą była głównie produkcja białej mąki. Co ciekawe w tamtych czasach biała mąka była znacznie droższa niż razowa.
Budowla ta przetrwała w bardzo dobrym stanie wojnę oraz czasy przynależności do Związku Radzieckiego. W muzeum tym jako jedynym w Polsce istnieje możliwość zapoznania się z kompletnymi liniami, które służą do mielenia i czyszczenia zboża. Obecne są tu młyny z nowoczesnym napędem.
Na licznych ekspozycjach podziwiać możemy XIX wieczne maszyny. Obecnie najcenniejszym eksponatem w Muzeum Młynarstwa i Wsi jest gniotownik walcowy. Należy on do najstarszych w Europie urządzeń tego typu.
Warto przyjrzeć się również mlewnikom walcowym, a także odsiewaczom ramowym. Odwiedzenie muzeum daje możliwość uzmysłowienia sobie jak duży postęp młynarstwa dokonał się na przełomie XIX i XX wieku.
W tym miejscu odbywa się również wiele zdarzeń plenerowych, np. Święto Chleba.

Skosztuj regionalnego piwa

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior jest lokalnym mikrobrowarem, który powstał w 2013 roku. Obecny jest tutaj również sklep z asortymentem lokalnych dystrybutorów, galeria sztuki, gdzie podziwiać można prace lokalnych artystów. Jest tutaj również trzypoziomowa sala pod nazwą Ursa Maior Gallery, w której również jest dom aukcyjny, a także sala degustacyjno-konferencyjna.
Budynek jest przykładem miejsc, w których bardzo dba się o otaczającą przyrodę. Na miejscu jest ekologiczna oczyszczalnia ścieków. Właściciele stosują wiele rozwiązań pozwalających na oszczędzanie energii. Są tutaj panele słoneczne, z których jest pozyskiwana energia do produkcji piwa i ogrzewania wody.
Będąc w galerii Ursa Maior obserwować można na bieżąco produkcję tego złotego trunku, gdyż część produkcyjna jest doskonale widoczna.
W tym miejscu odbywają się liczne koncerty, imprezy, a także pokazy filmowe. Można tu spróbować smacznych, ważonych na miejscu regionalnych piw i kupić książki i wyroby lokalnych twórców.

Zobacz cerkiew

Cerkiew w Równi powstała w XVIII wieku i do 1951 roku była świątynią greckokatolicką. Wysiedlenie Polaków przez Ukraińców i zmniejszenie polskiej populacji doprowadziły do przekształcenia budynku w magazyn.
Większość obecnych tu eksponatów ostała sie we wspaniałym stanie. Budynek ten jest wpisany na listę zabytków.
Od 1972 roku kościół został przekazany wyznaniu łacińskiemu.
Nad ołtarzem obecny jest monstrualny barokowy krucyfiks, który był darem bp. Józefa Tokarczuka. Nieopodal kościoła zachował się cmentarz cerkiewny, na którym zachowały się niektóre nagrobki.

Zobacz zaporę w Solinie

Zapora w Solinie jest najwyższą w Polsce tamą, której działanie powoduje spiętrzenie wód Solinki i Sanu, czego skutkiem było powstanie sztucznego zbiornika, którego pojemność jest największa w kraju. Jezioro ma aż 22km2 powierzchni i bardzo skomplikowaną linię brzegową. Jego postanie przyczyniło się do wielu zmian w Bieszczadach. Kiedyś sąsiadujące ze sobą wsie, teraz oddzielają długie kilometry. Spowodowało to również nieznaczną zmianę bieszczadzkiego klimatu. Nastąpiła absorbcję ciepła przez jezioro, co spowodowało, że roczna amplituda temperatur jest tutaj wyższa.
Podczas zwiedzania wnętrza tamy można obejrzeć krótki film, na którym szczegółowo objaśniony jest mechanizm budowli, a także procesy, które zachodzą w zaporze. Pierwszy punkt podczas wycieczki z przewodnikiem to hala maszyn. Obecne są tutaj elementy prowadzące do 4 hydrozespołów. Można zobaczyć także ogromny dźwig do konserwacji hydrozespołów oraz nastawnię z lat 60-tych.
Najniższa galeria w tamie jest położona 6 metrów pod jeziorem, co kilka metrów widoczne są tu urządzenia pomiarowe nieustannie mierzące wilgotność, ciśnienie, naprężenie betonu oraz temperaturę. W dolnej galerii, co 5 metrów obecny jest odwiert, z którego powoli wypływa woda mineralna.