Wybierając się na wakacje do Grecji, mało osób zbacza z utartych szlaków turystycznych. Większość zatrzymuje się w hotelach z all inclusive i spędza wakacje przebywając nad basenem lub wybiera się zwiedzić Akropol. Choć greckie jedzenie jest jednym z najpyszniejszych na świecie to warto czasem zboczyć z utartych turystycznych szlaków. Jednym z przykładów miejsc, które warto odwiedzić są greckie Meteory. To niewątpliwie jeden z bardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków świata. Przez niektórych Meteory są nazywane ósmym cudem świata. Od 1988 roku są wpisane na listę UNESCO.
Jak powstały Meteory?
Te imponujące formacje powstały wskutek nagromadzenia kamieni, iłów i mułu, które zostały naniesione przez rzekę pierwotnie wpływającą do wielkiego, prehistorycznego jeziora, które było obecne w niecce tesalskiej.
W następnych latach doszło do odprowadzenia wód do morza Egejskiego. Formacje, które tu pozostały uległy szybkiej erozji. Kolejne pęknięcia w monolicie pojawiły się na skutek działania wiatru oraz licznych trzęsień ziemi. W formacji na przestrzeni wieków powstawały kolejne pęknięcia i rysy, które doprowadziły do utworzenia gigantycznych kominów skalnych i głazów.
Grecka nazwa „meteoros” oznacza w tłumaczeniu „zawieszony w powietrzu”. Nie wzięła się znikąd. Najwyższe skały sięgają ponad 500 metrów wysokości.
Kiedy pojawili się tutaj mnisi?
Mnisi do meteor zaczęli napływać w XI wieku. Reprezentowali oni wyznanie prawosławne. Celem wyprawy było spędzenie kilku dni w ciszy. Wspinaczka do tak wysoko położonych jaskiń dawała możliwość oddania się medytacji.
Życie w zamkniętym klasztorze, czyli monastycyzm jest bardzo ważnym elementem tejże religii. Większość jaskiń zachowała się do dzisiejszych czasów. Istnieją śmiałkowie próbujący się do nich wspiąć. Rozpoznanie ich jest bardzo łatwe, gdyż można je poznać po wywieszonych kolorowych chustach. Jak mówi przesąd- zerwanie chusty z jaskini przynosi szczęście temu, który to uczynił.
Pierwszym znanym przybyłym tutaj pustelnikiem był Barnaba. Mieszkał on w jaskini w meteorach od 985 roku.
Pierwsza wspólnota religijna skupiona wokół cerkwi pod wezwaniem Bogurodzicy zaczęła się kształtować w XI wieku.
W 1336 roku pojawił się tu święty Anastazy Atonita, któremu zawdzięczamy zapoczątkowanie budowy największego monastyru- „Wielkiego Meteoru”. Legenda mówi, że wzniósł się na szczyt jednej ze skał na grzbiecie orła.
Jak przebiegała budowa klasztorów
W latach 1356-1372 został zbudowany pierwszy klasztor. Był to „Wielki Meteor”.
Istnieją, co najmniej dwie teorie na temat budowy klasztorów na szczytach tych formacji skalnych. Jedna z tych teorii wskazuje na to, że mnisi wbijali w ściany kołki. Korzystali przy tym z pomocy świetnych we wspinaczkach mieszkańców Stagi, którzy pomagali im wznosić klasztory.
Druga teoria mówi o stosowaniu latawców, dzięki którym możliwe było wbicie lin w szczyty skalne, z których później zrzucano sznurowe drabiny. Materiały potrzebne do budowy były wnoszone w koszach, do czego używano drabin. Podczas bardziej zaawansowanych etapów budowy narzędzia były wciągane za pomocą kołowrotków.
Samo z siebie nasuwa się pytanie- dlaczego mieszkający tu mnisi docierali do klasztorów tylko i wyłącznie po drabinach? Otóż przemawiały za tym głównie względy bezpieczeństwa. W XIV wieku coraz bardziej niebezpieczne stały się inwazje tureckie. Ze względu na trudną dostępność tych terenów bezpieczeństwo duchownych było na wyższym poziomie.
W obecnych tu klasztorach przechowywane były istotne dla greckiej kultury obrazy, księgi i listy. W następnych latach dostęp do klasztorów był skomplikowany ze względów religijnych. Mnisi uważali, że pielgrzymi niosąc swoje prośby, powinni się poświęcić, aby osiągnąć ten cel.
W 1922 roku zgodnie z decyzją biskupa wybudowano stopnie do wszystkich obecnych tu klasztorów. Prężny rozwój turystyki oraz spora popularność meteorów sprawiły, że do wszystkich klasztorów, które są czynne w dzisiejszych czasach można dotrzeć samochodem.
Jak prezentują się greckie klasztory?
W najlepszych czasach świetności meteor, naliczyć można było aż 24 klasztory. Do dzisiejszych czasów aktywnych jest 6 monastyrów, co ważne każdy z nich jest otwarty dla turystów. Działały tutaj klasztory typowo żeńskie, ale również męskie.
W każdym obecnym tu klasztorze jest kościół, pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenie z liną do wciągania towaru. W niektórych monastyrach również jest obecne muzeum oraz druga kaplica. Ze względu na ryzyko bombardowania podczas drugiej wojny światowej część zbiorów została przeniesiona.
[h5] Meteory w kulturze masowej [/h5]
Meteory od dawna były miejscem interesującym dla twórców. Jednak prawdziwy boom turystyczny miał miejsce po premierze filmu „Tylko dla Twoich oczu” z Jamesem Bondem z 1981 roku. Meteory były tutaj jedną z ważniejszych lokalizacji w scenariuszu.
Istnieje nawet anegdota związana z tym filmem. Mówi ona, że biskup grecki wyraził zgodę na kręcenie filmu przyjmując za to sporą opłatę. Niestety swojej decyzji nie skonsultował ze stacjonującymi w meteorach mnichami. Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Została wygrana przez mnichów. Jednak po sprawie część z nich postanowiła przenieść się w poszukiwaniu spokoju do Athos.
Kolejnym wydarzeniem, które przyniosło sławę tym greckim monastyrom była premiera płyty zespoły Linkin Park. Członkowie zespołu zachwycili się tym, co widzieli w tych okolicach i chcieli, aby ich dzieło było tak samo majestatyczne, jak to, co udało im się zobaczyć w Grecji. Prawdopodobnie im się to udało. Krążek okazał się wielkim sukcesem kasowym. Mieściły się na nim takie topowe hity zespołu jak „Somewhere I belong” oraz „Breaking the Habit”. Krążek ten przyczynił się do rozpoznawalności zespołu na całym świecie.