Województwo zachodniopomorskie jest często traktowane po macoszemu. Ten rejon jest jednak piękny i często warto nadłożyć kilometrów, żeby zwiedzić te wspaniałe miejsca. Co warto robić w tym województwie?
Opalaj się na najszerszej plaży w Polsce
Perełką województwa zachodniopomorskiego jest Świnoujście. Miasto to jest położone na 44 wyspach, a dotrzeć do niego od polskiej strony można tylko promem. Niektórzy uważają, że to utrudnienie, ale niewątpliwie jest to dodatkowa atrakcja tego miasta. Promy pływają bezpłatnie, co parę minut. Warto wiedzieć, że w centrum mieści się przeprawa tylko dla mieszkańców Świnoujścia. Osoby z innych miast są zmuszone udać się na przeprawę parę kilometrów dalej lub wybrać trasę przez Niemcy. Wtedy cała przeprawa promowa zostanie ominięta.
Świnoujście szczyci się najszerszą plażą nad polskim wybrzeżem. O ile większość nadmorskich miejscowości szuka sposobu na zabezpieczenie plaż przed zabraniem przez wodę. Tutaj prądy są na tyle przychylne, że co roku przybywa kilka metrów piasku.
Plaża ta rokrocznie jest nagradzana tytułem Błękitnej Flagi, która jest przyznawana najbezpieczniejszym i najczystszym plażom na świecie.
Osoby lubiące spacery powinny udać się koniecznie na przechadzkę, w kierunku Stawy Młyny. To romantyczny znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, wieńczący koniec zachodniego falochronu.
Wejdź na najwyższą latarnię morską
Świnoujście oprócz najszerszej plaży szczyci się również najwyższą na polskim wybrzeżu i jedną z najwyższych na świecie latarnią morską. Wieża ma aż 68 metrów, a wejście na jej szczyt wymaga dużo samozaparcia. Do pokonania jest aż 308 schodów. Trud wspinania się na górę rekompensuje roztaczający się stamtąd wspaniały widok. Przy dobrej pogodzie dostrzec można statki wpływające do portu, morze oraz panoramę miasta i przyległe forty.
Poznaj podziemne miasto
Na wyspie Wolin od paru lat zwiedzać można miejsce, którego istnienie do niedawna było ściśle strzeżoną tajemnicą wojskową.
Podziemne Miasto Wolin to kompleks militarny, który miał służyć Kriegsmarine. Podczas II wojny światowej obecne tu były wielkie działa bojowe.
Po wojnie miejsce to zostało przejęte przez wojsko polskie, a schrony zostały połączone siecią podziemnych korytarzy tworząc w pełni autonomiczne podziemne miasto.
Podziemne Miasto Wolin służyło jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Morskiego.
Odwiedź filharmonię
Będąc w Szczecinie, nie sposób nie zobaczyć tego osobliwego budynku. Mieści się on w ścisłym centrum, a kształtem przypomina bryłę lodu. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza stała się nowym wizerunkiem miasta. Budynek ten został nagrodzony w wielu architektonicznych konkursach, takich jak Bryła roku 2014, Mies van der Rohe Award 2015.
Budynek można zwiedzać również podczas prób otwartych. Najlepszym jednak sposobem na poznanie pełni możliwości filharmonii jest udział w jednym z wielu wydarzeń kulturalnych tu organizowanych. Udział w koncercie umożliwia poznanie w pełni wspaniałej akustyki pomieszczeń. Organizowane tutaj są również wystawy i wernisaże.
Miejsce to jest niesamowicie popularne. Znalazło się nawet na okładce płyty grupy Hey. Zapewne duże znaczenie miał tutaj szczeciński rodowód wokalistyki zespołu- Katarzyny Nosowskiej.
Spacerem po Wałach Chrobrego
Podczas wizyty w Szczecinie koniecznie trzeba się udać na przechadzkę Wałami Chrobrego. To piękny taras widokowy położony 19 metrów nad poziomem morza. Ciągnie się on przez 500 metrów wzdłuż Odry. Po drodze obecne są liczne restauracje i kawiarenki, które umożliwiają delektowanie się wspaniałą panoramą. Roztacza się stąd widok na Port, Odrę oraz wyspy Grodzką, Łasztownię i Bielawę.
Najstarsze doniesienia o istnieniu tego terenu sięgają aż XVI wieku. Ważną rolę w powstaniu tego pięknego miejsca odegrali Szwedzi, którzy są znanymi specjalistami od budowy obwarowań i umocnień. Pierwotnie miejsce to miało charakter militarny. Dzisiaj to świetne miejsce na niedzielny spacer.
Poznaj tajemnicę Krzywego Lasy
Wybierając się w stronę Szczecina warto zboczyć z trasy i zobaczyć miejsce, o którym krążą legendy. To Krzywy Las w Gryfinie. Obserwować można tutaj ponad 100 drzew wygiętych pod kątem 90 stopni. We wszystkich drzewach krzywizna rozpoczyna się 20 cm nad ziemią i dochodzi do 3 metrów. Niektórzy przypisują powstanie tego zjawiska działalności UFO.
Naukowcy jednak wyjaśniają, że prawda jest dużo prostsza. Prawdopodobnie Krzywy Las jest dziełem tylko i wyłącznie człowieka.
Las ten został zasadzony w 1934 roku. Rzemieślnicy, którzy potrzebowali surowca do budowy m. in. beczek i innych celów stolarskich postanowili za pomocą lin doprowadzić do wygięcia drzew. W ten sposób znacząco ułatwiali sobie pracę.
Ich działalność przerwał wybuch II wojny światowej. W późniejszych latach już nikt tutaj nie wrócił.
Przespaceruj się Aleją Gwiazd
Odwiedzając województwo zachodniopomorskie, warto odwiedzić Międzyzdroje. Oprócz plaży i wspaniałego molo, obecne jest tutaj coś, czego nie spotkamy w żadnej innej miejscowości w Polsce. Aleja Gwiazd. Miejsce to powstało podczas Festiwalu Gwiazd w 1996 roku i z każdą edycją wzbogaca się o odciski kolejnych osób mających wpływ na Polską kulturę. Obecne są tu odciski dłoni m. in. Małgorzaty Foremniak, Krystyny Jandy, Krzysztofa Kieślowskiego.
Możemy tu spokojnie spacerować i przymierzać swoją rękę do odciśniętych rąk gwiazd.
Obecne są tutaj również pomniki osób szczególnie zasłużonych dla kultury jak Jan Machulski, Gustaw Holoubek.
Promenada Gwiazd mieści się tuż pod słynnym hotelem Amber, który rokrocznie gości przybyłych na festiwal aktorów i zasłużonych dla kultury. W czasie trwania festiwalu przed hotelem ustawiają się długie kolejki fanów, chętnych na wspólne zdjęcie z idolem oraz na autografy.