Kto z Was wybierał się w góry świętokrzyskie? Większość traktuje ten obszar po macoszemu i woli udać się w większe góry jak Tatry, Karkonosze, czy Beskidy.
To jednak góry świętokrzyskie są geologicznie najstarsze. A pierwotnie prawdopodobnie były wyższe niż teraz, czego dowodem jest spoczywające na zboczach gołoborze. Prawdopodobnie to pamiątka po kamiennych szczytach górskich. Miejsce to jest jednak owiane wieloma legendami.
Uważa się, że górująca nad świętokrzyskimi zboczami to siedziba na która przylatują czarownice, celem odbycia sabatu.
Legendy mówią, że z górami tyle wiele wspólnego miał sam diabeł, który po drodze na sabat upuścił Kamień, a miejsce, w którym to uczynił do tych czasów jest miejscem wielu wycieczek i zwie się „Diabelskim kamieniem”.
Kielce są stolicą tego małego województwa. Przez większość osób są one traktowane jako miejscowość pośród lasów między Warszawą a Krakowem i może czasem zdarzy się tutaj zatrzymać, ale niestety przeważnie tylko przejazdem. A to błąd! Miasto to rozwijało się w ostatnich latach bardzo prężnie i ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym tutaj turystom.
Poszusuj na Telegrafie
Stok w mieście? W większości górskich kurortów wizyta na stoku wiąże się z wyprawą poza miasto. Tutaj można szusować na nartach, nie opuszczając granic administracyjnych Kielc. Wystarczy wsiąść w autobus i podjechać na położony w pobliżu centrum stok.
W lecie organizowane są tu zawody biegowe oraz MTB.
Na górę dotrzemy wygodnym wyciągiem krzesełkowym. Możliwe jest również dotarcie przez las. Szczególnie polecany jest spacer z położonej niedaleko Pierścienicy, gdzie jeszcze parę lat temu była obecna skocznia narciarska, na której skakał Wojciech Fortuna. Niestety obiekt ten przez długi czas był nieużyteczny i z czasem niszczał coraz bardziej, aż w końcu został zdemontowany.
Ze szczytu Telegrafu roztacza się wspaniała panorama na Kielce.
Dla osób strudzonych spacerem lub szusowaniem po kieleckim stoku. U podnóża telegrafu obecna jest Karczma, w której można spożyć smaczny obiad oraz napić się gorącej herbaty.
Zostań kibicem piłki ręcznej
Choć w Polsce prym wiedzie piłka nożna, to warto udać się na mecz piłki ręcznej. Gdzie jak nie w Kielcach? To tutejsza drużyna- Vive Kielce, rokrocznie wygrywa puchar Polski. Zdarzyło się jej również wygrać Ligę Mistrzów.
Hala na ulicy bocznej jest wspaniałym miejscem do obserwowania meczu piłki ręcznej. To tutaj panuje niesamowity klimat, który tworzy klub kibica.
Najlepiej wybrać się na mecz tzw. świętej wojny tzn. mecz o prym między Vive Kielce a Wisłą Płock lub na rozgrywki Ligi Mistrzów.
Odwiedź rezerwat Kadzielnia
Kadzielnia jest jednym z ulubionych miejsc na spacery kielczan. Kilkanaście lat temu mieścił się tutaj kamieniołom, jednak od wielu, wielu lat jest już nieczynny. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu była góra, która przez górników stopniowo była przekształcana do kształtu, jaki znamy dzisiaj.
Obecne jest tutaj jeziorko, w którym można obserwować odbijające się skały. Niestety wraz z opadaniem wód gruntowych jego poziom obniża się. W latach 60 i 70 XX wieku jeziorko to było nazywane jeziorkiem szmaragdowym. Istniała nawet możliwość wypożyczenia kajaków.
Obecnie na terenie Kadzielni zwiedzać można kompleks jaskiń, a w sezonie zimowych na skałach tworzony jest malowniczy lodospad. Ten twór jest rajem dla miłośników wspinaczki.
Na Kadzielni jest położony najbardziej malowniczo wkomponowany amfiteatr w Polsce. Ma tu miejsce wiele wydarzeń kulturalnych, jak Festiwal Harcerski, Sabat Czarownic, Gala Kabaretowa.
Przenieś się do czasu PRLu
Dla osób strudzonych zwiedzaniem wartą uwagi opcją jest udanie się do lokalnego pubu „Komitet”, który jest utrzymany w PRLowskim stylu. Dostępne są tu dwie sale: górna i dolna, w sezonie letnim istnieje również możliwość napicia się piwa w ogródku.
Cała knajpa pełna jest pamiątek z poprzedniego ustroju. Znajdziemy tu telewizory, telefony, plakaty. Ściany są zdobione m. in. w osoby, które odegrały istotną rolę dla Solidarności, ale znajdziemy też portrety Wojciecha Jaruzelskiego i Gomułki.
Na terenie pubu można pograć w darta oraz spróbować piw z wielu regionalnych browarów.
Specjalnością zakładu jest Pierwszy Sekretarz. Piwo serwowane w butelce symulującej owinięcie w gazetę.
Starannie jest również dobrana muzyka. Nie usłyszymy tu najnowszych hitów, ale melodie, które były popularne w latach 70 i 80. Głównie rock.
Przed zamknięciem puszczana jest znana wszystkim dorastającym na przełomie lat 80 i 90 melodia z Misia Uszatka pt. „Dobranoc”.
Przespaceruj się Sienkiewką
Warto udać się na spacer najsłynniejszą w Kielcach ulicą. To pieszy deptak prowadzący od dworca PKP do pomnika Henryka Sienkiewicza położonego na jej przeciwległym końcu.
Po drodze jest mnóstwo restauracji, kawiarenek, sklepików.
Warty uwagi jest również obecny na tej ulicy Teatr im. Stefana Żeromskiego, w którym odgrywane są porywające sztuki teatralne.
Spacerując ulicą Sienkiewicza, z pewnością miniemy Plac Artystów. To miejsce w pobliżu, którego położona jest fontanna, a także pomnik dzika, w którego pobliżu na płytach przedstawiono pokrótce historię Kielc.
Dzik jest swoistym symbolem Kielc i wywodzi się on z legendy o powstaniu miasta.
Na placu artystów ma miejsce wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych. Często są również organizowane wystawy.
Wybierz się na Święty Krzyż
Święty Krzyż to klasztor położony na szczycie Łysicy, która jest najwyższym szczytem gór świętokrzyskich i mierzy 612m npm.
Z góry tej roztacza się wspaniała panorama na góry świętokrzyskie, ale również możemy udać się na taras widokowy nad gołoborzem, zobaczyć wieżę radiową oraz odwiedzić klasztor, w którym obecne są relikwie Krzyża Świętego.