Większość z nas miało przyjemność gościć nad polskim morzem. Choć nie jest ono aż tak atrakcyjne, jak morza znajdujące się w zachodniej części naszego kontynentu, to bez wątpienia ma wiele uroku, a nadmorskie miejscowości oferują swoim turystom ogrom możliwości.

Morze Bałtyckie, znajdujące się na północy naszego kraju i ma powierzchnie blisko 377 000 km². Jego średnia głębokość wynosi 55m, co nie jest znacznym wynikiem w porównaniu z wieloma innymi morzami. Na naszym pięknym morzu znajduje się wiele wysp i półwyspów, z których najpopularniejszym jest bez wątpienia półwysep helski. Wśród wysp, które znajdują się na terenie Polski jest wyspa Uznam oraz Wolin.

Polskie Morze – raj dla turystów

Różnorodność plaż, przewaga tych piaszczystych i ich rozciągłość sprawia, że ogromną przyjemnością jest spędzanie czasu nad Morzem. Wielu turystów również docenia ten fakt. Każdego roku, gdy tylko zbliża się okres wakacyjny polskie plaże napełniają się turystami, którzy chcą nacieszyć się kąpielami słonecznymi i wspaniałym klimatem, który panuje w tym rejonie. Powietrze przepełnione jest wartościowymi składnikami, które dobrze wpływają na nasz układ oddechowy, co również wiele osób stara się wykorzystać, kiedy tylko znajdzie się nad Bałtykiem.

Czy w Bałtyku można pływać?

Wiele osób zastanawia się, czy kiedy już przybędzie nad Bałtyk będzie mieć możliwość pływania w Morzu. Bałtyk uchodzi za raczej zimniejsze spośród Mórz naszego kontynentu, ale również mało zasolone. Fale często bywają bardzo zdradliwe, o czym pamiętać musi każdy, kto chce wejść do wody. Mimo to wciąż spotkać można wielu śmiałków, którzy bardzo chętnie podejmują się pływania w Morzu, chcą spędzić czas w wodzie i bawić się wśród morskich bałwanów. Jednak za niewchodzeniem do Bałtyku przemawia jeszcze aspekt zdrowotny. Jeśli plaże zakwitną sinicami, przebywanie w Morzu staje się niebezpieczne dla zdrowia. Wielu specjalistów uważa także, że nasze Morze jest bardzo zanieczyszczone, a uwalniające się substancje z zatopionych w Morzu pozostałości po II Wojnie Światowej mogą siać postrach. Jednak żadne z prowadzonych badań nie wskazują na to, by Morze było niebezpieczne, a jakiekolwiek szkodliwe parametry przekraczały dopuszczalny i bezpieczny dla zdrowia stan.

Atrakcje turystyczne

Każdy, kto kiedykolwiek był nad Bałtykiem dobrze wie, jak liczne czekają tam na nas atrakcje. Ten, kto nie miał możliwości spędzenia czasu w nadmorskich miejscowościach powinien jak najszybciej zwiedzić te tereny. Plaże są przepiękne, roślinność wspaniała, wyjątkowe wydmy spotkać możemy niemal nad każdą plażą. Znajdziemy tam również wiele chronionych roślin, które są niespotykane w żadnym innym zakątku kraju, a które warto chronić z uwagi na ich wyjątkowość i rzadkie występowanie. W wielu miejscowościach znajdują się latarnie morskie, które możemy zwiedzać. Wspinanie się po setkach schodów tylko po to, by na szczycie móc podziwiać rozciągające się, przepiękne tereny to prawdziwa gratka i nadzwyczajna przyjemność. Chętnie korzystamy z niej za każdym razem, kiedy tylko znajdziemy się w tym wyjątkowym terenie, ciesząc się urokami tych terenów. Podziwianie z jednej strony bezkresu Morza Bałtyckiego, a z drugiej wspaniałych terenów, bogatych w cudowną roślinność to bez wątpienia ogromna przyjemność, z jakiej warto korzystać.

Wczasy nad Morzem Bałtyckim

Każdego roku tysiące turystów przyjeżdża nad Morze, aby miło spędzić tutaj swój czas. Spotkać tutaj możemy młodych ludzi, rodziny z mniejszymi i większymi dziećmi, singli, którzy chcą zregenerować się i być może poznać miłość swojego życia, a także osoby starsze. Wiele osób wyjeżdża nad Morze Bałtyckie indywidualnie, ale równie wiele osób chętnie korzysta z wczasów organizowanych przez biura podróży. Każdego roku organizowanych jest tutaj kilkaset wyjazdów kolonijnych i obozowych dla dzieci w różnym wieku, a także wyjazdy na tak zwaną „zieloną szkołę”. Każdego roku nad Bałtyk przyjeżdżają również tysiące turystów z innych krajów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że polskie Morze jest naprawdę piękne i wyjątkowe, a fauna i flora zachwyca każdego. Miejscowości nadmorskie starają się przyciągać turystów oferując im wiele ciekawych atrakcji, imprezy plenerowe, koncerty, kabarety i wiele, wiele więcej.

Wyjątkowe gatunki zwierząt, które możemy podziwiać nad Morzem

W wielu miastach stworzono wyjątkowe miejsca, w których możemy podziwiać bardziej i mniej typowe dla tych rejonów zwierzęta. Oceanarium w Gdyni, na Helu, w Jastrzębiej Górze, w Łebie, Ustce, Mielnie, Kołobrzegu, Rewalu, Pobierowie czy Świnoujściu należą do tych najbardziej znanych w Polsce, a każdego roku przyciągają tysiące turystów, którzy chętnie podziwiają te wspaniałe okazy. Zarówno gatunki typowe dla tych terenów, jak i zupełnie egzotyczne sprawiają, że naprawdę wiele osób każdego roku odwiedza oceanaria, by nacieszyć swoje oczy tymi cudownymi zwierzętami. Wycieczki do tych miejsc organizowane są zarówno przez ciura podróży, osoby prywatne, jak i przez organizatorów wyjazdów obozowych i kolonijnych dla dzieci i młodzieży. Są to bardzo edukacyjne wyjazdy i dające każdemu wiele przyjemności.

Czy warto odwiedzić południe Polski?

Odpowiedź może być tylko jedna: TAK! Nad Morzem każdy znajdzie coś, co go zachwyci. Wspaniałe miejsca, tereny, niepowtarzalne atrakcje i wiele więcej. Fauna i flora, której nie spotkamy nigdzie indziej, wiele gatunków chronionych, czy cudowne wydmy morskie i plaże, nad którymi cudownie jest spędzić czas zwłaszcza, gdy jest piękna pogoda. Jednak nawet deszcze, ulewy i sztormy nie odstraszają turystów i mieszkańców tych terenów. Podczas takiej pogody możemy bowiem oddychać cudownym, świeżym powietrzem, pełnym wartościowych składników i jodu, które korzystnie wpływają na nasz układ oddechowy.