Spór o to, czy warto jechać w góry czy nad morze wciąż jest żywy i regularnie wybucha. Wielu urlopowiczów zastanawia się, gdzie lepiej byłoby wyjechać i spędzić swój urlop. Jednak odpowiedź nie jest taka prosta.

Miłośnicy gór, Morskiego Oka i Gubałówki są przekonani, że morze nigdy nie wygra z górami. Z kolei wielbiciele plażowania i kąpieli w Morzu Bałtyckim, pływania łodziami i połowów na pełnym Morzu nie mogą zrozumieć tych, którzy zamieniliby to na przemierzanie szlaków górskich. Jednak każde z naszych wspaniałych polskich miejsc urlopowych jest równie wspaniale, oferuje nam wiele ciekawych możliwości odpoczywania i powinno być regularnie odwiedzane, zwłaszcza z uwagi na nasze zdrowie.

Gdzie jest zdrowiej, w górach czy nad morzem?

Zarówno w górach jak i nad morzem możemy znaleźć świeże i przyjemne powietrze. Zarówno dla alergików, dzieci w każdym wieku, osób chorych na przewlekłe choroby, czy po prostu liczących na profilaktyczne podratowanie swojego zdrowia tak góry, jak i morze mają wiele do zaoferowania. W obu tych krańcach Polski powietrze jest znacznie czystsze niż w centrum kraju. Smog jest znacznie mniejszy, a ogromna ilość roślinności doskonale oczyszcza powietrze i nasyca je drogocennymi olejkami eterycznymi i substancjami, które w korzystny sposób wpływają na nasz układ oddechowy. Nad morzem w powietrzu znajduje się również wiele jodu i drobinek wody, co szczególnie dobrze wpływa na drogi oddechowe, zatoki i tarczycę. Z kolei pobyt w wyższych partiach gór wywołuje dobroczynny wpływ na nasz układ krwionośny, rozrzedza krew, pobudza krążenie i odtyka zapchane żyły i tętnice. Jak więc widać, tak w górach, jak i nad morzem możemy znaleźć wiele korzyści dla naszego zdrowia. Bez względu na to, co wybierzemy, możemy nacieszyć się wspaniałym powietrzem i podratować swoje zdrowie.

Co zrobić, gdy pogoda nie nastraja?

Bez względu na to, czy wyjedziemy w góry czy nad morze, zła pogoda może skutecznie popsuć nam ten wyjazd. Nad morzem, gdzie wyjeżdżamy głównie po to, by plażować, wygrzewać się na słońcu i wypoczywać, nie możemy już korzystać z kąpieli słonecznych, ani też pływać statkiem. Nawet większość atrakcji szybko traci swój smak i przestaje być interesującymi. Jednak w górach również ciężko i niebezpiecznie jest poruszać się szlakami, gdy pada deszcz. Jeszcze bardziej niebezpiecznym jest pobyt w wyższych partiach gór podczas ulewy lub burzy. Wówczas nietrudno o tragedię. Bez względu na to, czy wyjedziemy w góry czy nad morze, musimy dobrze zaplanować swoje wczasy. Warto wcześniej przygotować plan, z którego będziemy korzystać, gdy pogoda będzie brzydka. Ciekawe miejsca do zwiedzania, interesujące wycieczki, imprezy w zamkniętych pomieszczeniach i wiele innych. To najlepsze alternatywy zarówno w górach jak i nad morzem, z których warto skorzystać, jeśli złapie nas brzydka pogoda, a do końca pobytu pozostawać będzie nam jeszcze kilka dni.

Gdzie pobyt jest tańszy?

To jeden z tematów sporów wielu z nas. Wiele porównań, jakie powstają, a wykonane są często przez analityków i specjalistów w tym zakresie wskazują, że jednak nad morzem w okresie wakacyjnym ceny znacznie wzrastają. Wczasy bez wyżywienia dla trzyosobowej rodziny mogą być nawet o tysiąc złotych droższe nad morzem, niż w górach. To cena często sprawia, że ludzie decydują się jednak na tańszy wyjazd i wolą spędzić czas aktywnie w górach. Być może też właśnie z uwagi na aktywne spędzanie czasu warto jest wybierać właśnie te wakacje, bądź postarać się, by nad morzem mniej czasu spędzać na plaży, a więcej na spacerach, pływaniu itd. To bez wątpienia korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Nie zapominajmy także, aby zawsze starać się jak najlepiej wypoczywać podczas wakacji. Bez względu na to, czy preferujemy wypoczynek statyczny czy aktywny, powinniśmy starać się znaleźć złoty środek i zarówno aktywnie, jak i spokojnie spędzać swoje wakacje.

Czy warto wyjeżdżać podczas urlopu?

Przez wiele lat bywało tak, że Polacy swój urlop od pracy spędzali w zaciszu własnego domu, często poświęcając go na remontowanie mieszkania. Jednak nie jest to dobrym wyborem. Ze względu na swoje zdrowie, tak fizyczne jak i psychiczne, powinniśmy pozwalać sobie na wyjazdy wakacyjne, zwiedzanie, rozrywkę i wypoczynek. Urlop od pracy ma dać nam szansę naładowania swoich „akumulatorów”, rozładowania negatywnej energii, zapomnienia o wszystkich trudach życia codziennego i obowiązkach, jakie pozostawiamy za sobą w pracy. Zdecydowanie łatwiejsze to będzie, jeśli jednak wyjedziemy w inne miejsce, zdecydujemy się tam zapomnieć o wszystkich potrzebach, będziemy zwiedzać, aktywnie spędzać czas czy po prostu wypoczywać. Taki relaks jest potrzebny każdemu z nas. Musimy więc starać się podczas urlopu znaleźć chwilę na wypoczywanie. Dzięki temu możemy zapewnić sobie zdrowie fizyczne i psychiczne, które są nam tak potrzebne. Ponadto, dzięki temu możemy zyskać więcej sił na dalszą pracę, wywiązywanie się z codziennych obowiązków, jak i zmierzanie się z wieloma problemami, jakie przed nami postawi życie. Jeśli więc chcemy poradzić sobie z codziennością, umieć rozwiązywać swoje różnego rodzaju problemy, efektywnie pracować, być kreatywnymi osobami w domu i w pracy, musimy pozwalać sobie na chwile wytchnienia, wypoczynek i relaks. Bez tego niemożliwym będzie utrzymanie zdrowia i efektywności działań na najwyższym poziomie. Aby o siebie zadbać, musimy wybrać się na wakacje, zwiedzić nawet pobliskie tereny, spożytkować negatywną energię, która się w nas nagromadziła, czy choćby podreperować swoje zdrowie. Wszystko to możemy zrobić podczas urlopu, zapominając o obowiązkach, przykrościach, czy niepowodzeniach, nastawiając się pozytywnie do tego, co możemy osiągnąć po powrocie z urlopu.