Nad Morzem Bałtyckim bez wątpienia możemy napotkać wiele wspaniałych okazów roślin i zwierząt, których nie napotkamy w żadnym innym krańcu Polski, a nawet świata. Istnieją nawet takie gatunki, które nie występują nigdzie indziej i są pod bardzo ścisłą ochroną. Każdego roku tysiące turystów przybywa do nadmorskich miejscowości i chętnie korzysta z możliwości podziwiania tych gatunków.

Morze Bałtyckie jest bogate w różnorodne rośliny i zwierzęta. Mnogość gatunków jest tak olbrzymia, a rzadkość występowania wielu z nich tak ogromna, że dla ich ochrony zdecydowano się utworzyć w tych miejscach obszary chronione. Były to bardzo rozsądne decyzje z uwagi na fakt, że niektóre gatunki można spotkać wyłącznie w tej okolicy, a ich niepowtarzalność jest ogromna. Ponadto, dzięki stworzeniu obszarów chronionych można było zadbać o te wspaniałe nadmorskie okolice, pozostawiając je pełne cudnych roślin i zwierząt. Obecnie większość z tych terenów stanowi wspaniałe tereny zielone, w których można odetchnąć od zgiełku miast, spędzić wspaniałe chwile w okolicznościach przyrody, odetchnąć świeżym powietrzem i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Co przyciąga turystów nad polskie Morze?

Morze Bałtyckie i tereny okoliczne mają naprawdę wiele do zaoferowania swoim turystom. Można tutaj zwiedzać wspaniałe okolice, podziwiać nadmorskie wydmy, wspaniałą roślinność i wyjątkowe okazy zwierząt. Wielu z nich nie spotkamy w żadnym innym rejonie naszego kraju, a niektóre gatunki należą do tych, które występują wyłącznie tutaj. Cudowne tereny, piękne, rozciągłe plaże i wspaniałe miejscowości nadmorskie sprawiają, że każdego roku tysiące turystów z Polski i zza granicy przybywa do naszego kraju, aby miło spędzić swój urlop w tych miejscach i przyjemnie spędzić czas. Szacuje się, że dochody z turystyki w tym rejonie są tak duże, że większość inwestorów może pozwolić sobie na dalsze inwestycje w tym rejonie i podnosić atrakcyjność tych miejsc. Warto także zaznaczyć, że dochody z turystyki trafiają nie tylko do kluczowych inwestorów, ale również do mniejszych przedsiębiorców, właścicieli firm rodzinnych czy pensjonatów, których również nie brakuje nad Morzem Bałtyckim.

Jakie gatunki zwierząt możemy spotkać nad Bałtykiem?

W Morzu Bałtyckim występują liczne gatunki zwierząt, którymi możemy poszczycić się i podziwiać je. Spotkać można tutaj minoga rzecznego i morskiego. Jest to gatunek chroniony w całej Europie, zaś w Polsce objęty ścisłą ochroną. Jesiotry, śledzie bałtyckie, węgorze, sardele, łososie, pstrągi, leszcze, szczupaki, dorsze, makrele, czy choćby sandacze i żabnice należą do ryb, które często poławiane są w naszych wodach. Wśród ssaków, w Morzu Bałtyckim możemy spotkać morświny, foki pospolite nerpy obrączkowane i szarytki morskie. Latem często temat fok staje się niezwykle gorącym i bulwersującym. Na plażach spotyka się bowiem ciała fok wyrzucane przez Morze, a odpowiedzialność za to spada na rybaków, którym foki często podkradają ryby z połowów.

Ciekawe gatunki zwierząt, które spotkamy nad Morzem Bałtyckim

Nie każdy wie, że w Bałtyku żyją również gatunki gąbek morskich. Znajdziemy tutaj m. in. nawodnik rzeczny, powłócznicę chlebową oraz gąbkę bezszkieletową. Z pewnością spotkamy tutaj również ukwiał, piórówkę, chełbię, meduzę kompasową, żebropławy, myszy morskie, pająka morskiego (kikutnicę czerwoną), a także kraby i krewetki. Ponadto, żyje tutaj ogromna ilość mięczaków i wspaniałych gatunków mniejszych stworzeń morskich. Ich różnorodność jest tak ogromna, że naukowcy nieustannie badają ciekawe odmiany roślin, które występują w naszych wodach. Ich mnogość sprawia, że wiele spośród nich objętych jest ochroną, a często nawet bardzo restrykcyjną. Wiele wskazuje na to, że te cudowne zwierzęta i rośliny jeszcze przez wiele lat będą otoczone obserwacją i próbą uratowania przed wyginięciem.

Co powoduje, że tak chętnie wracamy nad Bałtyk?

Klimat, jaki panuje nad naszym polskim Morzem jest absolutnie niepowtarzalny. Piękne tereny, piaszczyste plaże, liczne atrakcje turystyczne i wiele więcej. To wszystkie sprawia, że turyści każdego roku nadciągają nad Bałtyk, aby zwiedzać piękne miejscowości, podziwiać zabytki i korzystać z uroków, jakie oferuje nam Morze Bałtyckie. Choć jego zasolenie nie jest duże z uwagi na wiele słodkich rzek, jakie wpływają do niego, to jednak powietrze nad Morzem Bałtykiem jest bogate w jod i bardzo korzystnie wpływa na układ oddechowy ludzi. Najwięcej jodu unosi się w powietrzu w czasie sztormu, dlatego też turyści wybierają się chętnie na spacery, by wdychać ten dobroczynny pierwiastek. Nadmorskie miejscowości również przygotowują wiele ciekawych atrakcji dla turystów, aby każdego roku oferować ciekawą rozrywkę, pyszne jedzenie i wiele możliwości spędzania czasu nawet, gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu. To wszystko sprawia, że bez wątpienia każdego roku nad Bałtyk przyjeżdżać będą kolejni turyści, aby nacieszyć się urokami tych miejsc, miło spędzić czas, zażywać kąpieli słonecznych i wypocząć.

Czy warto kapać się w Morzu Bałtyckim?

Wielu specjalistów uważa, że nasze Morze nie jest najlepszym miejscem do zażywania kąpieli. Niemal każdego roku spotkać przy brzegach można szkodliwe dla zdrowia sinice, a zatopione po II Wojnie Światowej pozostałości broni i chemikaliów sprawiają, że woda nie jest już tak czysta i zdrowa dla naszego organizmu. Ponadto, fale bywają dość duże, prądy morskie silne i dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się wchodzić do wody w miejscach niestrzeżonych przez ratowników. Bez wątpienia ludzie będą chętnie korzystać z kąpieli w Morzu, spacerować brzegiem plaży i moczyć stopy. Musimy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku.