Polskie góry liczą wiele kilometrów kwadratowych. W tej cudownej przestrzeni znajdziemy tak samo wiele ciekawych, trudnych i skomplikowanych szlaków, co i tych prostych, z którymi poradzi sobie każdy. Warto więc wybrać się w góry, zwiedzać te wspaniałe tereny, przyglądać się wspaniałej faunie, florze i podziwiać krajobrazy, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze.

Polskie góry są absolutnie wspaniałe. Kryją przed nami wiele ciekawych i często nadal jeszcze niezbadanych ciekawostek. Liczne jaskinie, skały i groty znajdziemy nie tylko w wysokich partiach górskich, ale nawet wśród wyżyn. Bez względu na to, czy jesteśmy fanami wspinaczki wysokogórskiej czy raczej spokojnego spaceru w komfortowych warunkach, góry mają nam wiele do zaoferowania.

Gdzie wyjeżdżać w góry?

Jeśli chcemy wyjechać w góry i wypocząć, warto wybrać miejsce na nocleg. Mniejszy pensjonat, duży, luksusowy hotel, czy niewielki pokój. Wszystko to znajdziemy w niemal każdej miejscowości w pobliżu gór. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać hotel, który oferuje także wiele atrakcji, jak wieczorne dyskoteki czy potańcówki, koncerty góralskiej kapeli, bilard, siłownię, basen, albo po prostu pieczenie kiełbasek przy ognisku w cudownej atmosferze i przy góralskiej muzyce. Wybór jest ogromny. Także rodziny z dziećmi znajdą miejsce idealne dla siebie. Coraz więcej hoteli decyduje się na zrobienie pokoju zabaw dla dzieci i placu zabaw na zewnątrz. Dzięki temu, kiedy dzieci wciąż mają jeszcze mnóstwo energii i ochoty na zabawę, rodzice mogą odpocząć i zrelaksować się. W wolnych chwilach można wyjść na spacer, wybrać bezpieczny i spokojny szlak górski i zwiedzać, ciesząc się pięknym krajobrazem i świeżym powietrzem.

Planowanie wycieczki górskiej

Przed wyjściem w góry, warto dobrze zaplanować swój wyjazd i przeanalizować swoje siły. Jeśli mamy dobrą kondycję, często uprawiamy aktywność fizyczną i mamy odpowiednie obuwie i ekwipunek, możemy wybrać się nawet na kilkudniowy rajd po górach. Wówczas, warto zaplanować sobie noclegi w schroniskach górskich, gdzie każdy znajdzie schronienie i bezpieczną przystań. Noclegi w schroniskach są zawsze dobrym pomysłem. Nie zabraknie nam tutaj dachu nad głową, jedzenia i wody. Możemy wypocząć, zregenerować się, nabrać sił, wziąć prysznic, a ranem ruszyć w dalszą drogę. Musimy jednak mieć świadomość tego, że powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności, aby miło spędzić czas w górach i bezpiecznie powrócić do domu.

Ekstremalny urlop w górach

Osoby, które poszukują mocnych wrażeń bez wątpienia znajdą w górach coś dla siebie. Możliwości jest wiele. Do najbardziej oczywistych należy wspinaczka wysokogórska, zjazdy na linie i wiele innych. Jednak musimy pamiętać, że w wysokich górach panują zupełnie inne warunki, jest znacznie niższa temperatura, często występuje śnieg, oblodzenia i niebezpieczeństwo. Musimy o tym pamiętać, bowiem znamy już wiele głośnych przypadków, kiedy nieprzygotowane i nieświadome niczego osoby wychodziły w wysokie góry i miały ogromny problem z wydostaniem się z nich. Wówczas ich zdrowie i życie były zagrożone. Aby tego uniknąć, musimy mieć odpowiednie umiejętności, świadomość tego, co może nam zagrażać, a także przygotować się na wszystko, co może nas zaskoczyć. Tylko w takim przypadku możemy być bezpieczni i szczęśliwie wrócić do domu, mając wspaniałe wspomnienia z cudownej podróży.

Kto nie powinien wychodzić w góry?

Tereny górskie są piękne i mają nam naprawdę wiele do zaoferowania, jednak nie każdy powinien wychodzić w wysokie partie górskie. Osoby chore na przewlekłe schorzenia, po zawałach, mające problemy z krzepliwością krwi, ciśnieniem i sercem powinny pozostać w niższych pasmach górskich. Każde wyjście w góry musi być dobrze zaplanowane i przygotowane tak, by było bezpieczne. Szlaki górskie, które są wykonane z asfaltu są bezpieczne nawet dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Nawet takie osoby mają możliwość zwiedzania wspaniałych miejsc, podziwiania cudownych terenów i krajobrazów, jak i czerpania ze świeżego powietrza. Jednak szlagi jedynie utwardzane nie są już odpowiednie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Jak zaplanować wyjazd w góry?

Przede wszystkim, powinniśmy wybrać miejsce swojej podróży. Kiedy zdecydujemy się na jakiś kierunek, dobrze zaplanować dla siebie nocleg. W niemal każdej miejscowości znajdziemy hotele, motele, pensjonaty czy karczmy oferujące noclegi. Małe pokoje, wielkie apartamenty, wszystko to znajdziemy bez najmniejszego problemu. Pamiętajmy jednak, by zarezerwować dla siebie pokój w wybranym terminie, aby nie pozostać bez żadnego noclegu, kiedy już zajedziemy na miejsce. Warto także zastanowić się, jak chcemy spędzić czas. Jeśli aktywnie, zwiedzając góry, musimy zaopatrzyć się w mapkę, wybrać szlak, którym chcemy podążać, zaprosić na wycieczkę osobę towarzyszącą, co może być bardzo przydatne, a także poinformować np. recepcję w hotelu, gdzie zamierzamy sie wybrać, którą trasą i kiedy chcemy wrócić. Musimy mieć bowiem świadomość, że góry bywają nieprzewidywalne i zawsze tam możemy doznać wypadku czy nieprzyjemnej kontuzji. Wówczas dobrze pozostawać w kontakcie z kimś, kto wie gdzie się znajdujemy i wyśle do nas pomoc.

Choć polskie góry nie należą do najwyższych, to i tak wysokie pasma górskie mogą być dla nas niebezpieczne. Dlatego zawsze musimy być przygotowani na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, mieć jak skontaktować się z ratownikami, zaplanować swoją trasę wycieczki, przewidzieć możliwość skorzystania z dachu nad głową w schroniskach górskich, czy choćby zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek, sprzęt górski, jedzenie oraz wodę. Zawsze musimy zrobić wszystko co w naszych siłach, aby miła wycieczka w góry była dla nas bezpieczna.