Budapeszteńskie przygody nad Dunajem

Tanie podróżowanie po Budapeszcie

Z całą pewnością można uznać, że Budapeszt należy do jednych z najpiękniejszych miast na świecie. Raj dla spragnionych wypoczynku w mieście, raj dla fotografów, a także entuzjastów pysznego jedzenia. Budapeszt to miasto z niezwykle ciekawą historią, która obecnie upamiętniana jest w postaci nietuzinkowych pomników, które same w sobie stanowią arcydzieło. To miasto, które tętni życiem i w którym życie kulturalne rozkwita przez całą dobę, a różnorodność sprawia, że zapewne każdy turysta znajdzie coś, co go urzeknie i sprawi, że miasto stanie się jednym z najbardziej ulubionych miejsc na weekendowy wypad. Jak najlepiej dostać się do tego cudownego miasta?

Wszystkie drogi prowadzą do Budapesztu

Budapeszt ma naprawdę wiele do zaoferowania. Z całą pewnością należy do miejsc, którym należy się sporo uwagi. Loty do Budapesztu bywają dosyć drogą imprezą, dlatego jeżeli jesteśmy zwolennikami przygody, warto zastanowić się nad innymi środkami transportu. Dużą popularnością cieszą się przewozy pokroju FlixBus, które niejednokrotnie oferują bezpośredni przejazd w zadziwiająco niskiej cenie. Poza sezonem wakacyjnym można trafić na promocje o wartości kilkunastu złotych za bilet w jedną stronę. Podróżowanie w grupie to także rozłożenie kosztów, dlatego sporo osób decyduje się na wycieczkę prywatnym samochodem, a warto takie metody uskuteczniać, ponieważ węgierskie krajobrazy warto są zobaczenia.

Ceny noclegów i jak znaleźć najtańszą opcję

Ceny wszelkich usług w Budapeszcie są porównywalne z tymi, które obowiązują w naszym kraju, a gdzieniegdzie nawet niższe. Wobec tego przeciętny hotel nie spowoduje, że pozbędziemy się większej części budżetu przeznaczonego na nasz wyjazd. Mimo wszystko warto poszukać alternatywnych rozwiązań, które mogą urozmaicić wyjazd i sprawić, że będzie nie tylko tańszy, ale także wzbogaci naszą wyprawę o kulturowe doświadczenia. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się platforma AirBnb i słusznie, ponieważ zwłaszcza w dużych miastach nietrudno o znalezienie idealnej lokalizacji, których jest na pęczki. AirBnb to platforma dla osób podróżujących, które są zainteresowane podróżami niskobudżetowymi. Noclegi w większych miastach na ogół pochłaniają najwięcej pieniędzy, a dzięki AirBnb możemy tego uniknąć. Po zarejestrowaniu się na portalu możemy przebierać w tysiącach udostępnianych lokalach, czyli mówiąc wprost – poszukać mieszkania, domu lub pokoju do wynajęcia na określony czas. Komunikujemy się bezpośrednio z właścicielem, a platforma jest skonstruowana w taki sposób, aby nawet osoby nieznające konkretnego języka mogły sprawnie przebrnąć przez pertraktacje. AirBnb jest bowiem wyposażone w translatora, który na bieżąco tłumaczy treść wpisywaną w komunikator. Taka forma podróżowania jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla większej grupy, ponieważ cena wynajęcia mieszkania obejmuje czas, a nie ilość osób. Tym sposobem można bez problemu znaleźć urocze mieszkanie z trzema pokojami, za które zapłacimy 120zl, a dzieląc kwotę na 6 osób, każdy z wycieczkowiczów zapłaci jedynie 20zl za dobę. I to w samym centrum tego pięknego miasta! Budapeszt to ogromne miasto, wobec tego właściwie na każdej ulicy znajdzie się mieszkanie, które bez problemu odnajdziemy na AirBnb. Na ogół portal informuje nas o ilości sypialni, wyposażeniu mieszkania oraz sposobie odebrania kluczy. Dodatkowym plusem takiego sposobu podróżowania jest bez wątpienia możliwość poznania miejscowych, którzy zawsze służą konkretną radą, stosem przydatnych map i przewodników. Zdarzają się sytuację, że gospodarze przygotują dla nas pyszne śniadanie, zostawią schłodzonego szampana w lodówce na dobry początek lub po prostu stwierdzą, że powinniśmy ich odwiedzić w kolejnym roku. Takie znajomości są na wagę złota dla każdej osoby, która nie wyobraża sobie życia bez ciągłego przemieszczania się.

Czego warto spróbować i gdzie?

Węgierska kuchnia to kulinarne doświadczenie, którym zachwyci się każdy entuzjasta jedzenia. Budapeszt w wielu kręgach uznawany jest za podwójne miasto – Budę i Peszt, a to ze względu na przecinającą oba miejsca Dunaj, który stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Warto udać się do restauracji po stronie Pesztu o nazwie Blue Rose, gdzie można zjeść w bardzo przystępnej cenie węgierski gulasz, który w żadnym innym miejscu nie jest tak pyszny jak tam. Odpowiednio doprawiony z tradycyjnie serwowaną niemal we wszystkich mięsnych potrawach czerwoną papryką, jest rarytasem, który na długo pozostaje w pamięci turystów. Ceny trunków są zaskakująco niskie, dlatego niemal w każdej restauracji za dwudaniowy obiad z dodatkiem pysznego węgierskiego piwa lub wina zapłacimy nie więcej niż pięćdziesiąt złotych.Budapeszt najlepiej zwiedzać pieszo. Atrakcje nie są oddzielone wielkimi dystansami, a spacer nad Dunajem przez poszczególne dzielnice obfituje w wiele niespodzianek, w tym niepozornych knajpek, do których warto zajrzeć, by posmakować węgierskich specjałów. Najlepsze langosze można zjeść właśnie na ulicy, a nie w wykwintnej restauracji, w których chcąc nie chcąc zawsze się trochę przepłaca. Danie to jest ulubionym „fastfoodem” budapeszteńskim i można je kupić w ulicznej budzie właściwie na każdym rogu. To właśnie ulubione knajpy prawdziwych Węgrów, którzy zajadają się tym specjałem niemal za każdym razem, kiedy nadarzy się okazja.
Pod koniec lata w Budapeszcie odbywa się pożegnanie lata. Nad Dunajem bawią się wtedy tłumy ludzi, a po rzece pływają jachty w charakterze mobilnych dyskotek. Warto o tym pamiętać, jeżeli chcemy uniknąć wzmożonego tłumu i nieco wyższych cen.
Autokary z Polski zatrzymują się na dworcu Kellenfold, który znajduje się w Budzie. W tej części miasta znajdziemy też tańsze hotele i pensjonaty niż w Peszcie.