Po raz pierwszy w Barcelonie

Chociaż Barcelona to jedno z najmniej hiszpańskich miast, cieszy się ogromną popularnością i każdego roku ściąga do siebie miliony turystów z całego świata, którzy pragną zasmakować hiszpańskiego życia, na własne oczy zobaczyć wybitne dzieła architektoniczne, przekonać się o tym, że zamiast gołębi można tutaj spotkać zielono-żółte papużki. Powodów na odwiedzenie Barcelony jest milion i jeszcze trochę. Miasto z całą pewnością zachwyca swoją monumentalnością, ale także niezwykłą historią wplecioną w nowoczesność. To jedno z tych miast, w którym znajdzie się miejsce dla osób unikających przeludnionych miejsc, a także entuzjastów tłumów, masowych imprez i wszechobecnego tumultu. Od czego należy zacząć planowanie podróży i o czym warto wiedzieć jeszcze przed wylotem?

Komunikacją miejską przez Barcelonę

Bilet T-10 uprawnia nas do dziesięciu podróży metrem, które mogą dotyczyć więcej osób niż jedna. Karnet na jedną strefę miasta kosztuje niespełna dwanaście euro, a na sześć niespełna pięćdziesiąt euro. Wobec tego, zanim rzucimy się do kasy w celu zakupienia niezbędnych karnetów, należy się dokładnie zorientować, ile stref zamierzamy pokonywać w trakcie zwiedzania. Bilety z pewnością nam się przydadzą, ponieważ Barcelona jest ogromnym miastem i bez środka lokomocji nie będziemy w stanie optymalnie wykorzystać czasu. Faktem jest, że karnety są o wiele bardziej opłacalne niż pojedyncze bilety, dlatego warto mieć je na uwadze. Należy jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii, która wpędziła w kłopoty już niejednego turystę. Karta T-10 nie dotyczy bezpośrednich dojazdów na lotnisko, wobec tego nie oszczędzajmy przejazdów z myślą o tym ostatnim, który musi pozostać na ostatni kurs. Z taką kartą nie dostaniemy się na lotnisko, więc warto zapewnić sobie inny transport z odpwiednim wyprzedzeniem. Jeżeli będziemy chcieli dostać się na lotnisko El Prat to będziemy zmuszeni do kupienia osobnego biletu. Podróżujący w grupie mogą oczywiście zastanowić się nad taryfą, ale to oczywiście zależy od odległości, którą trzeba pokonać. Lotnisko El Prat znajduje się niespełna kilkanaście kilometrów od centrum Barcelony, dlatego większym grupom turystycznym opłaca się przejazd taksówką, których nie brakuje na lotniskach i w całym mieście. Tuż za wyjściem z terminala znajduje się postój taksówek, na który co kilka sekund podjeżdża wolny samochód. Za dojazd do centrum miasta zapłacimy nie więcej niż czterdzieści euro.

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej obleganych plaży

Reprezentacyjna plaża, Barceloneta, jest najlepiej położoną plażą w Barcelonie i oferuje mnóstwo restauracji i kawiarni nad Morzem Śródziemnym. Warto przespacerować się wzdłuż promenady, sprawdzić zewnętrzne strony kart dań, ponieważ jeden na kilkanaście lokali oferuje wyjątkowo niską cenę za takie same rarytasy, które po sąsiedzku kosztują niejednokrotnie pięć razy więcej. Przy odrobinie cierpliwości można znaleźć uroczą knajpkę i zaoszczędzić kilka euro, zajadając przepyszne tapas, paellę i świeżutkie owoce morza. Warto dodać, że owoce morza w krajach śródziemnomorskich należą do najlepszych jakościowo, ponieważ połowy odbywają się regularnie, a owoce nie są zamrażane. Jeżeli należymy do amatorów owoców morza, to nie pozostaje nam nic innego jak utworzenie osobnego budżetu na degustowanie tych przysmaków. Nigdzie indziej nie będą nam tak smakowały i wbrew pozorom nigdzie indziej nie będą serwowane w tak przystępnej cenie. Szczególnym uznaniem cieszą się małże, które podawane są na wielkich półmiskach już za kilka euro. Porcje na ogół są zabójcze, a taka przystawka z pewnością może posłużyć za danie główne. Warto również skosztować homara, który w Hiszpanii smakuje wybitnie i zazwyczaj podawany jest w towarzystwie przepysznej paelli.

Największe atrakcje w Barcelonie

Bilety do największych atrakcji Barcelony, czyli kościoła Sagrada Familia oraz parku Guell należy zamawiać przez Internet. To jedyny sprawdzony sposób, który spowoduje, że nie będziemy zmuszeni stać w kosmicznie długich kolejkach do kasy. Obie atrakcje są oblężone zawsze, niezależnie od pory roku, a kupienie biletów odpowiednio wcześniej i zazwyczaj na konkretną godzinę nie narazi nas na marnowanie czasu. Warto o tym pamiętać, ponieważ Barcelona jest zbyt piękna i wymagająca, aby stać i czekać tylko na jedną atrakcję aż cztery godziny! Faktem jest, że kupienie wejściówek graniczy z cudem. Turyści często są odsyłani z kwitkiem i proszeni o powrót za kilka godzin lub o konkretnej godzinie w zupełnie innym dniu. Obie atrakcje wyszły spod ręki niezwykłego architekta Antonia Gaudiego, który poniekąd stał się wizytówką miasta, wypełniając je stylem architektonicznym, który obfituje w obłe kształty i roślinne motywy. Warto wspomnieć, że turyści uwielbiają zwiedzać Barcelonę na rowerach, a sieć wypożyczalni miejskich jest tak rozbudowana, że wypożyczenie lub zwrot roweru nie stanowi żadnego problemu. Należy również pamiętać, że okolice Placu Katalońskiego, deptaku La Rambla i Barcelonety są bardzo zatłoczone i niezwykle często dochodzi tam do kradzieży. Doświadczeni złodzieje okradają nawet ludzi uprzedzonych o zagrożeniu. Pieniądze i dokumenty należy trzymać z przodu i przy sobie, a kobiety powinny zrezygnować z torebek na cieniutkich paskach lub łańcuszkach. Warto spacerować późnymi popołudniami i wczesnym wieczorem, ponieważ wtedy zaczyna się prawdziwie nocne życie, a każdy zakątek Barcelony rozbrzmiewa różnymi gatunkami muzyki granej na żywo. Zdarzają się także spotkania taneczne, imprezy pod gołym niebem, kina plenerowe. Życie kulturalne utrzymuje się tutaj na bardzo wysokim poziomie i można śmiało powiedzieć, że jest dla mieszkańców dosyć istotne. Przemierzając Barcelonę pieszo nieraz zauważymy niesamowite dzieła ulicznych artystów, które wprawą nas w osłupienie. Z pewnością zachwyci nas niezwykła witalność zarówno miasta, jak i mieszkańców która energetyzuje znacznie lepiej niż filiżanka najmocniejszej kawy